Nieznośny zapach z ust może być spowodowany rozmaitymi elementami. Zaliczają się do nich pomiędzy innymi: nieprawidłowa higiena , dolegliwości pokarmowe i trawienne, schorzenia jamy ustnej , niewłaściwa dieta, nieregularne kontrole dentystyczne, nagromadzony kamień oraz płytka nazębna, halitoza.
Nieświeży oddech można efektywnie leczyć. Na początek jednak trzeba odszukać przyczynę. Konieczna jest obszerna diagnostyka uskuteczniona przez dentystę. Oszacuje on kondycję jamy ustnej, wykona niezbędne zabiegi, sprawdzi obecność procesu chorobowego oraz zademonstruje dalsze zalecenia. W chociaż połowie wypadków okazuje się, że problem nieświeżego zapachu sprawiony jest niedobrą higieną jamy ustnej. Zaleca się wobec tego, aby wnikliwie dobierać preparaty, w tym pastę do zębów, płyny antyseptyczne i nici dentystyczne. Jeżeli stomatolog wykryje halitozę potrzebne będzie przyjęcie specjalistycznych suplementów bądź też środków farmakologicznych wykluczających związki siarki.

Również dieta jest nie bez znaczenia.

Częste sięganie po tłuste, smażone potrawy, słodycze, kawę oraz herbatę i alkohol może sprawiać nie tylko kłopoty z nieświeżym oddechem, ale równie dobrze może odpowiadać za pojawianie się innych, kłopotliwych dokuczliwości, o których warto pamiętać. Mowa tutaj między innymi o kłopotach trawiennych..