Sposobów na pozbycie się niekorzystnych kilogramów jest niesłychanie wiele. Większa część z nich występuje w postaci diet, gdzie wprowadzenie ściśle wyznaczonego jadłospisu znajduje przełożenie w szybszym spalaniu tłuszczu oraz ogólnym zmniejszeniu masy ciała ludzkiego. Jeśli gra toczy się o diety, to wśród nich wolno dokonać najogólniejszego podziału na niskokaloryczne plany żywieniowe, jakich cechą specyficzną jest to, że pozwalają na szczególnie prędką stratę zbędnych kilogramów. Nie bez powodu formułowane są potocznie natychmiastowymi programami odchudzającymi. Drugi typ diet, to takie, które pozwalają na systematyczne, acz nieznaczne obniżanie masy. Walka z nadwyżką kilogramów nie jest banalna, a przede wszystkim dobrze wiedzą o tym wszyscy , jacy ją zainicjowali. Kłopoty z nadwagą dotykają obecne coraz szersze grono ludzi. To kłopotliwe wypada zakomunikować, że taki stan rzeczy jest przede wszystkim połączony z ludzkimi zachowaniami i szkodliwymi przyzwyczajeniami żywieniowymi.

Mowa tutaj choćby o spożywaniu bardzo tłustych potraw, czy prowadzeniu monotonnego trybu życia, pozbawionego dowolnych form działalności fizycznej.

Każdy, kto naprawdę na serio myśli o zmaganiach z nadwagą już na wstępie dostaje plusa za samą chęć przystąpienia do tego typu działań. Uświadomienie sobie problemu jest jednym z bazowych warunków, które są w stanie być sposobnością całkowitego sukcesu przy wdrażaniu systemów odchudzania. Przystępując do odchudzania wypada w głównej kolejności wyłonić najodpowiedniejszy dla siebie program żywieniowy.

Typów diet jest niesamowicie wiele, a każda z nich cechuje się specyficznym jadłospisem oraz sposobem adaptacji pojedynczych założeń programowych..